facebook
Nasze aukcje
STAWIAMY NA:SOLIDNOŚĆ, UCZCIWOŚĆ, DORADZTWO
Od końca czerwca 2015 roku obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo budowlane, wedle której niektóre domy jednorodzinne możemy budować tylko na podstawie zgłoszenia budowy. Zmiana ma na celu ułatwienie i skrócenie procedur związanych z budową niektórych budynków mieszkalnych. Do każdego zgłoszenia należy jednak dołączyć projekt budowlany.
Z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolnieni są inwestorzy, którzy planują wolno stojące, jednorodzinne domy mieszkalne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Oznacza to, że nowy dom nie może oddziaływać na sąsiednie nieruchomości.
- Dom oddziałuje na teren np. zwiększając zanieczyszczenie powietrza, generując zapachy czy hałas, ograniczając światło dzienne itp. - wyjaśnia ekspert DOM.pl - W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wszystkie te działania dotyczą działki, na której dom jest wybudowany. Jeżeli jednak budynek powoduje ograniczenia w sposobie zagospodarowania bądź użytkowania sąsiednich działek, wtedy obszar oddziaływania nie mieści się w całości na działce stanowiącej teren inwestycji i pozwolenie na budowę nowego domu stanie się niezbędne.
Trzeba pamiętać, że zapis o zgłoszeniu budowy dotyczy domów jednorodzinnych, zatem obiekty wielorodzinne każdorazowo wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
- Określenie „wielorodzinne” w tym przypadku nie oznacza tylko bloków mieszkalnych. Także bardzo popularne projekty bliźniaków, czyli domów dwurodzinnych, czy domy w zabudowie szeregowej wybudujemy tylko na podstawie pozwolenia na budowę – dodaje ekspert DOM.pl.
Największy wybór projektów domów znajdziecie na Pracownia-projekty.dom.pl
Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę nie zwalnia z konieczności przedłożenia właściwemu organowi projektu budowlanego. Jest on nadal niezbędnym dokumentem, bez którego nie rozpoczniemy budowy. Wraz z nowelizacją prawa zmieniła się tylko zawartość projektu, do którego nie trzeba już dołączać:
oświadczeń dostawców mediów o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych,
oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (przy drogach niższej klasy).
- Uzgodnienia te zostaną wykonane na późniejszym etapie robót – podpowiada ekspert DOM.pl. - Do projektu dołączamy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli nasza działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – dodaje ekspert.
Warto zwrócić uwagę, że projekt budowlany to projekt architektoniczny domu wraz z projektem zagospodarowania działki. Do zgłoszenia dołączamy 4 egzemplarze kompletnego projektu wraz z wymaganymi opiniami, np. przeciwpożarowymi, sanitarnymi, ochrony środowiska czy ochrony zabytków.
- Jeśli decydujemy się na gotowe projekty domów potrzebna jest ich adaptacja – przypomina ekspert DOM.pl – Są one bowiem opracowane na standardowe warunki terenu i klimatyczne. Architekt adaptujący dostosuje projekt do lokalnych warunków działki i warunków zabudowy wystawionych przez gminę.
Na koniec dodajmy, że uzyskanie pozwolenia na budowę będzie możliwe, gdy inwestor uzna, że jest to dla niego korzystniejsze. Ta sytuacja często może mieć miejsce w przypadku budowy domu na kredyt.