Nasze aukcje
STAWIAMY NA:SOLIDNOŚĆ, UCZCIWOŚĆ, DORADZTWO
Rozpoczynając swoją przygodę z poszukiwaniem idealnego projektu domu spotykamy się z wieloma pojęciami, o których nie mamy pojęcia. Jedną z takich tajemniczych kwestii jest rodzaj stropu, oto kilka informacji które pomogą nam zdecydować który będzie najlepszy.
Strop to poziomy element konstrukcyjny. Jego najważniejsza rola polega na oddzieleniu od siebie poszczególnych kondygnacji oraz przeniesieniu obciążenia na ściany i sufit. To podstawowa definicja, jaką możemy znaleźć w internetowej encyklopedii, ale już to jedno zdanie mówi nam jak ogromne znaczenie ma odpowiedni rodzaj stropu, dlatego powinniśmy poświęcić mu szczególną uwagę już na etapie wyboru projektu domu. Stropy pełnią też inne funkcje, między innymi wygłuszają dźwięki pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, a w razie pożaru mają utrudniać rozprzestrzenianie się ognia.
Istotny jest dobór typu i rodzaju stropu do naszego domu, ale także jakość materiałów oraz jego odpowiednie wykonanie. Strop jest istotnym elementem konstrukcyjnym dlatego oszczędzanie przy wyborze materiałów jest wykluczone. Nie oznacza to, że od razu musimy decydować się na najdroższe materiały, chodzi jedynie o to aby cena nie była głównym kryterium wyboru, to czym powinniśmy się kierować to idealnie dopasowanie stropu do naszego domu. Od wytrzymałości stropu zależy bezpieczeństwo wszystkich domowników.
Przeglądając projekty domów możemy zauważyć, że jako podstawowe informacje podane są rodzaje i typy stropów. Poniżej opisujemy typy stropów stosowane w budownictwie jednorodzinnym oraz w jakich rodzajach budynków się je wykorzystuje.
Strop gęstożebrowy – ten rodzaj stropu stosuje się najczęściej w budownictwie jednorodzinnym, doskonal sprawdza się w budynkach o regularnych kształtach. Jak sama nazwa mówi wykorzystuje się tu gęsto rozstawione żebra, które są elementem nośnym. Zaletą tego stopu jest łatwy transport i składowanie poszczególnych elementów oraz montaż, który nie wymaga ciężkiego sprzętu.
Płyty żelbetowe - są dość tanie i łatwe do wykonania. Ponadto wyróżniają się dużą sztywnością i odpornością na ogień. Pomimo dużej uniwersalności ten typ stropu bardzo rzadko wykorzystywany jest w domach jednorodzinnych ze względu na kształty brył budynku.
Strop drewniany – głowni wykorzystywany się w domach drewnianych, ale w murowanych sprawdzi się jako strop poddasza które nie jest częścią mieszkalną. Jeśli więc nie planujemy użytkowego poddasza warto zastanowić się nad tym wyborem choćby ze względu na to że jest lżejszy i tańszy od żelbetowego.
Decyzje o tym jaki rodzaj stropu najlepiej sprawdzi się w naszym domu powinna być uzgodniona z architektem jeszcze na etapie wyboru projektu domu, w dużej mierze chodzi tu o bezpieczeństwo naszej rodziny.